Advertisement

How much money can I save by making my own baby food?

Cheryl Tallman
Nutrition & Dietetics
Processed baby foods are expensive. The average baby in the United States will consume 600 jars of baby food. Parents who use processed baby food spend an average of $300 or more on baby food during their infant's first year of life. Making baby food at home is extremely cost-effective, as foods may be purchased either in season or on sale. On average, baby food prepared at home can cost as little as $55 in the first year.

Continue Learning about Baby Feeding & Nutrition

Please Do NOT Make Your Own Baby Formula
Please Do NOT Make Your Own Baby Formula
You may have seen recipes circulating online for homemade baby formula. Don't try them. Making your own baby formula simply isn't safe. I say this out...
Read More
What is the proper way to bottle-feed?
Sarine SalamaSarine Salama
Prop the baby in a semi upright position, cradled in your arms. Hold the bottle at a slight angle an...
More Answers
Why is it important that my baby gets enough calories?
Dr. Mehmet Oz, MDDr. Mehmet Oz, MD
There are many reasons why you need to make sure your baby is getting enough calories. Among other t...
More Answers
How long can I store baby formula?
Intermountain HealthcareIntermountain Healthcare
To reduce waste, prepare only the amount of formula your baby usually drinks in one feeding. Mix...
More Answers

Important: This content reflects information from various individuals and organizations and may offer alternative or opposing points of view. It should not be used for medical advice, diagnosis or treatment. As always, you should consult with your healthcare provider about your specific health needs.